More
    Home News Call for Papers | Et Forum for idræt blandt mennesker med nedsat...

    Call for Papers | Et Forum for idræt blandt mennesker med nedsat funktionsevne | Deadline 11. oktober 2024

    0
    The Association Team Tvilling (Team Gemini) in Copenhagen Half Marathon. Racing chairs side by side with other runners, 2018. (Shutterstock/Anna50)

    De seneste år er idræt for mennesker med nedsat funktionsevne i højere grad kommet på dagsordenen blandt forskere, forbund og praktikere, og vi ved efterhånden en del om målgruppen ’mennesker med nedsat funktionsevne’. Gennem de sidste år har vi også fået oparbejdet en større kvantitativ og kvalitativ national viden om, hvilke idræts-motiver og barrierer mennesker med nedsat funktionsevne oplever samt hvor meget – eller rettere lidt – de deltager i organiseret og skoleidræt, og vi kender tilmed til de personlige og samfundsmæssige konsekvenser det kan have, at mennesker ikke er i fysisk, psykisk og social trivsel og balance.

    Til trods for vores større viden, ser det ikke ud til, at forskere, forbund og praktikere endnu har løst de inklusions- og deltagelsesudfordringer som denne målgruppe og idrætslivet sammen står overfor. Vi må også erkende, at vi både internationalt og særligt nationalt ikke ved ret meget om, hvordan vi fremmer idrætsdeltagelsen blandt denne målgruppe, hvad idrætsdeltagelsen skal bestå af eller hvordan målgruppen selv oplever at dyrke eller ikke at dyrke idræt.

    Det vil vi være med til at gøre noget ved!

    Derfor har vi på redaktionen for Forum for Idræt taget initiativ til et temanummer om idræt blandt mennesker med nedsat funktionsevne.

    Vores mål med dette temanummer er at samle viden om eksisterende forskning, tiltag og praksisser samt skabe refleksion hos forskere og praktikere, der kan være med til at belyse, nuancere og fremme idrætsdeltagelse, trivsel, sundhed og den meningsfulde idrætsoplevelse blandt mennesker med nedsat funktionsevne.

    Forum for Idræt inviterer derfor forskere, studerende og folk der beskæftiger sig med idræt i praksis til at bidrage med essays, faglige og videnskabelige artikler, der kan belyse forskellige erfaringer med at fremme idrætsfællesskaber og -indsatser hos mennesker med nedsat funktionsevne. Vi hilser også alternative analyser og konceptualiseringer velkomne.

    Redaktionen ser gerne artikler om og fra forskellige sider af idrætten. Artikler kan eksempelvis tage udgangspunkt i nedenstående tematikker.

        • Fritidsliv
        • Rehabilitering
        • Dagtilbud, skole og uddannelse
        • Brobygning mellem forskellige arenaer

    Tidsplan

        • 11 oktober 2024: Tilkendegivelse af interesse og fremsendelse af abstract (max 500 ord)
        • 25 oktober 2024: Svar fra redaktionen
        • 31 marts 2025: Deadline for artikler
        • 29–30. april 2025: Paperpræsentation til Idrætsmødet i Aalborg

    Alle artikler undergår en redaktionel proces, før de publiceres i tidsskriftet. Videnskabelige artikler vurderes af to eksterne fagfæller.

    Artikler publiceres løbende i takt med at de er godkendt og færdigredigeret. Artikler der indkommer senere end 31. marts kan blive publiceret i tidsskriftet, men kan ikke forvente at indgå i den samlede lancering af temaet.

    For at submitte følg dette link https://tidsskrift.dk/forumforidraet/index og vælg enten:

        • Temanummer: Idræt blandt mennesker med funktionsnedsættelse – Videnskabelig.
        • Temanummer: Idræt blandt mennesker med funktionsnedsættelse – Faglig.
        • Temanummer: Idræt blandt mennesker med funktionsnedsættelse – Kronik.

    Redaktører på temanummeret


    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Translate »
    @media print { @page { size: A4 !important; } }