
Mens vi venter på vinterlekene i Cortina 2026, går vi tilbake i historien til OL i Cortina i 1956 og tar en tur innom det i Oslo noen år før, i 1952. Vi får høre Andrea Goldstein – økonom og sakprosaforfatter og står bak den ferske utgivelsen Cortina 1956 – Et OL mellom den kalde krigen og La Dolce Vita (2025), og Tor Bomann-Larsen, tegner og forfatter av bl.a Den evige sne – en skihistorie om Norge.
- Dato for arrangementet: Den november 27 2025, 18:30 (Lokal tid)
- Hvor: IIC, Oscarsgt. 56, Oslo
- Betaling: Nei
- Foredrag på engelsk og norsk.
Cortina 1956. Un’Olimpiade tra Guerra fredda e Dolce vita
av Andrea Goldstein
Cortina 1956 var et OL som balanserte mellom håpet den økonomiske fremgangen skapte og usikkerheten den internasjonale politiske situasjonen førte med seg. Cortina 1956 utgjorde Italias første prøvelse i de store sportsbegivenhetene.
I Cortina 1956 beskriver Goldstein de første italienske olympiske lekene som en sportslig, politisk og sosial begivenhet, og et speilbilde av den transformasjonen landet var inne i. Mens den økonomiske oppgangen banet vei for masseturisme, var de syvende vinterlekene en arena der rekorder, rivalisering mellom øst og vest, en global verdslighet og teknologisk innovasjon, fant sted.
Gjennom arkivkilder og beretninger fra samtiden, rekonstruerer Andrea Goldstein bakteppet for lekene og analyserer hvilken innvirkning de hadde på regionen og rollen de spilte i å styrke Italias myke makt.
Goldstein skriver også om vinterlekene forut for Cortina, fra 1924 til den i Oslo i 1952.
Boken er blitt til et historisk og sosialt portrett av en begivenhet som innvarsler sommerlekene i Romas Dolce Vita-atmosfære, og inviterer til refleksjon over idrett, makt og bærekraft – et svært aktuelt tema nå som Milano-Cortina 2026 nærmer seg.
En rykende fersk versjon av Goldteins bok på engelsk er nå tilgjengelig: Cortina 1956. Cold War, Dolce Vita and Olympic Dreams.
Andrea Goldstein er økonom med spesialisering i kulturgeografi og internasjonalt samarbeid, og forfatter av en lang rekke bøker om om økonomi, globalisering og sport. Han jobber for tiden ved Organisasjonen for økonomisk samarbeid og utvikling (OECD), og samarbeider med avisen Il Sole 24 Ore, Aspen-instituttet, og underviser både i Italia og i utlandet. Hans nyeste bøker kombinerer økonomisk analyse og sport. Cortina 1956 er hans bidrag til minnet om de olympiske vinterlekene som forandret Italia. Boken vil bli utgitt i Italia i oktober 2025, og royaltyinntektene vil bli donert til Parkinzone (en ideell organisasjon som bruker kunst, sport og fysisk aktivitet til å utvikle behandlings- og rehabiliteringsstrategier for Parkinsons sykdom).
Den evige sne – en skihistorie om Norge
av Tor Bomann-Larsen
Det ligger et land og vipper på kanten av fryseboksen – skisportens vugge og åndslivets grav, nasjonen hvor idretten ble historiens drivkraft.
Den evige sne gir en kritisk og innsiktsfull, men samtidig uhyre morsom innføring i skiløpingens univers, i teologien fra Telemark som i polferdenes poesi. Forfatteren påviser hvordan skiene ble bærebjelker i det nasjonale byggverk. Han forteller den forundelige historien om pionerene som gjorde minusgrader til plusspoeng, om folket som bare skiene kunne samle – om landet mot den evige sne.
Tor Bomann-Larsen (f. 1951) er en av Norges skarpeste og viktigste samtidsforfattere. Han har utgitt bildebøker, tegneserier, essays, politisk satire og en historisk roman. I 1995 kom hans banebrytende biografi om Roald Amundsen ut, et verk som er oversatt til flere språk og dessuten har en viss tilknytning til Italia, i forbindelse med Nobile-saken. Den evige sne kom ut i 1993 i anledning OL på Lillehammer i 1994.
Størst anerkjennelse har han høstet for sine biografier, ikke minst det monumentale verket om kong Haakon VII og hans tid. Åttende og siste bind av verket om Haakon & Maud og deres samtid, ble lansert høsten 2019 til strålende anmeldelser. Bomann-Larsen har mottatt Brageprisen og en rekke andre utmerkelser.






